Katar'ın Ankara Büyükelçisi olan Salim Mübarek Al Şafi, Katar' a kuşatma uygulayan memleketlerin taleplerinin mantıksız olduğunu ifade etti. Büyükelçi Al Şafi, Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasındaki diplomatik kriz ile alakalı gelişmelerin yanı sıra Katar' da yaşanman Türkiye' nin askeri üssü ve bölgesel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Kuşatma uygulayan ülkelerin Katar' daki Türk askeri üssünün kapatılmasını talep etmelerinin "mantıksız" olduğunu belirten Al Şafi, "Bazı ülkelerin savunma harcamaları, Rusya gibi silah imalatı yapan nükleer güç sahibi ülkelerin harcamaları ile neredeyse eşit olsa da güvenliklerini tehdit edecek bazı durumlar ile tek başına baş edemezler. Müttefiki olan memleketlerden yardım isteğinde bulunurlar bu da doğal bir şeydir. Fakat onlar (Söz konusu Körfez ülkeleri) buna karşılık bizden Türkiye ile olan savunma münasebetlerimizi kesmemizi talep ediyorlar. Doğal olarak da bu mantıksız bir durum." dedi.

ORTAK SAVUNMA İLİŞKİSİ, İKİ ÜLKENİN EGEMENLİĞİ İLE ALAKALI

Katar ile Türkiye arasındaki ortak savunma münasebetinde korkulacak hiçbir gerekçe olmadığını belirten Al Şafi, buna dair, "Bu, iki ülkenin egemenliği ile alakalı bir durum. Bu konuda fırtına koparmaya gerek yok, yalnız kötü niyetli bazı bölge ülkeleri, Katar- Türkiye iş ortaklığı önlerinde engel olarak görüyorlarsa bilemeyiz, inşallah bu konuda yanılıyoruzdur." ifadesini kullandı.