Bundan dört sene evvel 2013 yılının sonlarında bir grup Macar tarihçi ve bilim insanının ortaya attığı bir iddia ilk başta şüpheyle karşılanmıştı. Daha önce İstanbul'la birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Pecs şehrinden bazı bilim insanları, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklıyor ve büyük Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarının yerini belirlediklerini öne sürüyorlardı.

MEZAR GEÇEN SÜRE İÇİNDE KAYBOLMUŞTU

Bilindiği üzere Kanuni Sultan Süleyman 1566'da Zigetvar kuşatması sırasında yaşamını yitirmiş ve naaşı İstanbul'a taşınsa da, iç organları Zigetvar kuşatmasında padişahın otağının bulunduğu mevkide gömülmüştü. Daha sonra Osmanlı egemenliği döneminde türbe haline gelen bu mezar, aradan geçen yüzyıllar içinde kaybolmuştu.

ÇALIŞMA BAŞLATILMIŞTI

İşte tarihçileri heyecanlandıran açıklama, bu mezarın yerinin tespit edildiği üzerineydi. Bilim insanlarının açıklamasından sonra geçen 4 yıl bu iddiaları doğruladı. Bu süre zarfında Macar hükümeti ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından da desteklenen araştırmalar, havadan tespitlerin ve toprak altı sondajların ardından somut arkeolojik kazılara dönüştü ve ortaya çıkan sonuçlar, tüm beklentileri de aştı.
Bundan dört sene evvel 2013 yılının sonlarında bir grup Macar tarihçi ve bilim insanının ortaya attığı bir iddia ilk başta şüpheyle karşılanmıştı. Daha önce İstanbul'la birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Pecs şehrinden bazı bilim insanları, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklıyor ve büyük Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarının yerini tespit ettiklerini iddia ediyorlardı.

Kanuni'nin Zigetvar'daki türbesi ortaya çıkarıldı!


BİRÇOK İNSAN TÜRBEYİ ZİYARETE GİDİYOR

Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi Orta Avrupa'da bir inanç turizminin merkezi de olabilir. Kazılar devam ederken dahi bile Avrupa'nın değişik yerlerinden otobüslerle, türbe ziyareti için gelen Türklerin varlığı da bu ümitleri destekler nitelikte.