Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde göürülen davada, tutuklu sanıklar dava dosyasına giren yeni deliller ile raporlar hakkında ifade veriyor.

Suikast kalkışmasında bulunan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) grubundan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında FETÖ'nün "üs imamı" olarak bilinen "Paşa" lakaplı eski Başçavuş Zekeriya Kuzu, ifadelerine "15 Temmuz Demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum." diyerek başladı.

Yanlış zamanda yanlış yerde olmaktan başka bir suçu olmadığını iddia eden Kuzu, dedikodulara varan ifadelere göre suçlandığını öne sürdü.

FETÖ'cü olduğuna yönelik delil olarak gösterilen 1 dolarla alakalı kendisine çok ağır ithamlarda bulunulduğunu belirten Kuzu, bunları katiyetle kabul etmediğini aktardı.

Kuzu'nun bu ifadelerine tepki veren davanın savcısı Ali Cenk Düzgün, hem şahsına hem de iddianameye kişisel sataşma olduğu gerekçesiyle söz istedi.

Düzgün, "Bu davanın iddianamesi Türk hukuk tarihinde yazılmış en sade, tamamen maddi delillere dayandırılmış, hemen hemen hiçbir yerinde taraflardan birinin ifadelerinden alıntı gereği duyulmadan hazırlanmış." ifadelerini kullandı.

Kuzu'ya, şair Baki'nin dizelerini de kullanarak, "Öğüt veren hikaye anlatmaya kalkarsın, bir bakmışsın ki anlattığın hikaye efsaneye dönüşmüş. Sonra bu efsaneye kendin inanırsın" sözleriyle yanıt veren Düzgün, "Bu ülkenin şerefli güvenlik güçleri seni görevinin başında değil, bir menfezde korkakça saklanırken yakaladılar." diye konuştu.