İstanbul'un yeni belediye başkanını seçmek için görüşmeler bugün yapılacak. Kadir Topbaş'ın istifasından sonra, yeni başkanı belirlemek için Vali Vasip Şahin’in başkanlığını yaptığı bir görüşme bugün gerçekleşecek.

Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleşecek oylamada, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri yeni başkanı belirleyecek.

SEÇİMLER NASIL YAPILACAK

45. maddede seçimlerle ilgili olarak ise şu bilgiler yer alıyor; "Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir."

YENİ BAŞKAN 2019 SEÇİMLERİNE TAŞIYACAK

"Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır." maddesi gereğince Kadir Topbaş'ın yerine gelecek kişi 2019'daki yerel seçimlere kadar görev yapacak.

Topbaş'ın istifasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi kulislerinde yerine seçilecek kişi olarak geçen isim ise mevcut 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ.