Ankara'da basın çalışanlarının sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım'a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş için gündemdeki iddialar hakkında sorular soruldu.

Başbakan Yıldırım, Kadir Topbaş'ın gündeme yansıyan iddia haberleri hakkında bugün gerçekleştireceği açıklama ile yanıt vereceğini belirtti.

CHP'Lİ VEKİLİN İDDİASI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadir Topbaş'ın istifasını istediğini ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine beklemesi gerektiğini ifade ettiği yönünde iddia ortaya atmıştı.

TOPBAŞ’TAN DAMADI HAKKINDA AÇIKLAMA

Diğer yandan, geçtiğimiz ay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın serbest bırakılıp yeniden tutuklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın serbest bırakılıp yeniden tutuklanması ile ilgili, "Kadir Topbaş'ın yargı sürecinde hiçbir etkisi yok ve olan bu son olay da bunu gösteriyor; hiçbir sebeple etkisi yok, hiçbir şekilde gücü yok. İBB Başkanı olarak benim damadımın 21 gün gözaltına alınması, 8,5 ay tutuklu yargılanması, serbest bırakıldıktan sonra 45 gün sonra tekrar tutuklu halde yargılanmasının devam etmesi demek ki benim hiçbir dâhilim olmadığı apaçık ortaya çıktı, öyle bir gücümüz olmadığına görmüş olduğunuz" demişti.