Başbakan Binali Yıldırım tarafından bugün belirlenen kabine değişikliğiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Jülide Sarıeroğlu, verdiği yazılı demeçte, çalışma ekonomisti ve sendikacı geçmişe sahip, teşkilatçı bir siyasetçi olduğunu aktardı.

Sarıeroğlu, 80 milyon vatandaşın dününü, bugününü ve geleceğini yakından alakadar eden bir alanda, onurlu bir görev üstlendiğini belirterek, bu mutlu haber duyulur duyulmaz, bazı tweet mesajları üzerinden, şahsına yönelik, akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bir karalama kampanyası yapıldığını üzüntüyle izlediğini ifade etti.

Kimi mecralarda dolaşıma sürülen tweet mesajlarıyla alakalı durum hakkında bilgi veren Sarıeroğlu, açıklamasında şunları söyledi:

"Daha evvel Genel Başkan Danışmanı olarak vazifede bulunduğum Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanının, Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak görevlendirildiği süreçte, kendisine haberleri en hızlı şekilde verebilmek hedefiyle korumalı bir Twitter hesabı açılmıştı. Medya takip ekibimizde bulunan arkadaşlarımızın ortak kullandığı bu hesap, yalnızca Başkanımızın göreceği biçimde haberleri aktardığımız bir iletişim aracı işlevi görüyordu. Doğal olarak, bu hesap üzerinden her türlü haber paylaşılmakta ve retweet edilmekteydi.

Bu çalışmanın hemen sonrasında başlayan Gezi Olayları sürecinde de yine aynı hesap üzerinden, bilgilendirme hedefli paylaşımlar yapılmıştı. Daha sonraki dönem de bir müddet daha bu hesap, aynı hedefle medya takip ekibimiz tarafından kullanılmaya devam edilmiştir. Hesabın, otomatik tweet paylaşımlarına açık olduğu ve burada kontrol dışı birtakım paylaşımlar yapıldığı ise daha sonra fark edilmiştir."

"ŞAHSIMA YÖNELTİLEN PAYLAŞIMLAIN BİR KISMI HİÇ YAPILMADI"


Nitekim dikkatle bakıldığında, o süreçteki mesajların hepsinin, çeşitli haberlerin paylaşılması ve retweet edilmesinden ibaret olduğunun görüleceğine vurgu yapan Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Akil İnsanlar Heyetinin çalışmalarını bitirmesinden sonra, şahsi mesajlarımı yayımlamaya başladığım bu hesap tarafımca kullanılmaya başlanmıştır. Hesabın dönüştürüldüğü tarih ve sonraki paylaşımlarım da açıkça ortadadır. Şahsi mesajlarımla şu anda çeşitli mecralarda dolaşıma sokulan mesajların, hem içerik, hem de üslup bakımından belirgin bir şekilde ayrıştığı görülecektir. Üstelik şahsıma yöneltilen paylaşımların bir kısmı da hiç yapılmamıştır."