Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington Ofisi'nce ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleştirilen "Türkiye: 15 Temmuz Darbe Girişiminden 1 Sene Sonra" temalı panelde konuşma yaptı.

FETÖ'nün devletin birçok yerine yerleşebilmek için uzun seneler süresince gizli bir çaba içinde olduğunu ifade eden Orgeneral Güler, örgüt militanlarının gizlilik ve takiye içerisinde bu mevkilere örgütün hedefleri ışığında sızdığını aktardı.

"TÜM ORDUYA MAL EDİLMEMELİ"


Güler, kendisinin de bilidği kimi generallerin 15 Temmuz gecesi aldıkları emirlerle halka karşı harekete geçtiğini ifade ederek kendi emir subayının yaptıklarından başlayarak o gece yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Bu tarz bir kalkışmanın tüm orduya mal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Güler, "15 Temmuz, radikal bir terör örgütü olan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkili görevli ve görevde olmayan askerler tarafından düzenlenmiştir." diye konuştu.

"O GECE MUCİZE ESERİ KURTULDUK"

Darbe kalkışmasında yer alanların kendisini o gece zorla kışladan çıkarıp Akıncı Üssü'ne götürmeye çalıştığını aktaran Güler, "O gece mucize eseri kurtulduğumuzu ifade edebilirim. Bizi götürmeye çalıştıkları araca sonrasında baktığımızda kurşunlanmamış çok az yerinin kaldığını gördük." dedi.