İzmir Menderes'te makilik bölgede çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yöneldi. Orman Bölge Müdürlüğü alevlere müdahale edildiğini açıkladı. Genel Müdür İsmail Üzmez'de yangının son hali hakkında bilgi verdi.

İzmir'in Menderes ilçesinde makilik bölgede çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı.

Şaşal Mahallesi civarında orman ve makilik arazide çıkan yangın, çevredeki ormanlık alana yayıldı. Yangının büyümesi sonrasında çevre ilçelerle Aydın ve Balıkesir'den de kara ve hava birimleri alana gönderildi.

Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 helikopter, 4 uçak ve 50 arazözün dışında çevre belediyelerden birimlerle yangına müdahale ediliyor.

500 HEKTAR KÜL OLDU

İzmir'deki yangına dair Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez bir açıklama yaptı. Üzmez, "Yangından son durum, şu anda iyiye doğru gidiyor, zannediyorum, 500 hektarın üzerinde bir alan zarar gördü. 2-3 nokta kaldı" ifadesini kullandı.

HELİKOPTER DÜŞTÜ

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Burada 9 helikopter, 4 uçak yangına müdahele ediyor. 128 itfaiyemiz bölgede. 2000'e yakın işçi, mühendis, memur yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bütün araçlarımız 5'te havalandı, 6'yı 9 geçe helikopterimiz düştü. Düşmesine karşın 5 kişilik personelin 5'i de yüzerek karaya ulaşmışlardır.

Ben bölgeden geliyorum. can kaybına neden olacak ağır bir yaralanma yok. Tahminimce helikopterde bir güç kaybı oldu. Allah başka kazalar vermesin.