Kabinede gerçekleştirilen değişiklikle 6 milletvekili bakanlık görevine geldi.

Kabineye giren yeni bakanların özgeçmişleri şu şekilde:

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU


26 Şubat 1972'de Yunanistan Gümülcine'de dünyaya gelen Hakan Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesininden mezun oldu. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

24. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. Adalet Komisyonu Üyeliği ve Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

İyi seviyede Yunanca, orta seviyede İngilizce ve Arapça dillerini konuşabilen AK Parti Bursa Milletvekili Çavuşoğlu, evli ve 2 çocuk babası.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL


12 Mart 1977'de Gaziantep Nizip'te dünyaya gelen Abdulhamit Gül, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Gül, farklı sivil toplum kuruluşlarının gençlik kollarında etkin olarak bulundu. Milli Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) üyesi olan Gül, Ankara'da serbest avukatlık yaptı. Refah ve Fazilet Partisi Ankara İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini icre eden Gül, HAS Parti Genel İdare Kurulu üyeliği ve Ankara İl Başkanlığı görevlerinide yürüttü.

AK Parti 4. Olağan Kongresi'nde MKYK üyesi olarak göreve gelen Gül, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Abdulhamit Gül, AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresinde tekrardan MKYK üyeliğine seçildi ve AK Parti Genel Sekreteri olarak görev aldı.

Gül, evli ve 3 çocuk babası.

GENÇLİK ve SPOR BAKANI OSMAN AŞKIN BAK


11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelen Osman Aşkın Bak, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden mezun oldu. İngiltere'de Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği dalında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktorasını tamamladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görevini üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında meclis üyesi olarak görev aldı. Çeşitli spor kulüplerinde genel sekreterlik ve başkanlık görevleri ile federasyonlarda yönetim kurulu üyeliği, kurul üyeliği, genel kurul delegeliği ve başkanlık görevlerini yürütttü.

Çok sayıda makale ve bilimsel yayını olan Bak, 24. Dönem'de İstanbul Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü olan Bak, Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Çok iyi seviyede İngilizce ve orta seviyede Almanca ve Farsça konuşan Bak, evli ve 4 çocuk babası.

SAĞLIK BAKANI AHMET DEMİRCAN


Ahmet Demircan, 3 Temmuz 1954'te Samsun'da dünyaya geldi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültes'nden mezun oldu. Aynı fakültede genel cerrahi olanında ihtisasını tamamladı. Demircan, Samsun 1 No'lu Sağlık Ocağı doktoru, Muş Devlet Hastanesi ve Bafra Devlet Hastanesi genel cerrahi uzmanı görevlerini yürüttü.

20 ve 21. Dönem'de Samsun Milletvekili seçildi. 54. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. 21. Dönem'de Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi seçildi.

İngilizce ve Arapça konuşabilen AK Parti Samsun Milletvekili Demircan, evli ve 6 çocuk babası.

ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANI JÜLİDE SARIEROĞLU


7 Haziran 1979'da Adana'da dünyaya gelen Jülide Sarıeroğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun oldu. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini devam ettirmekte.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerini yürüten Sarıeroğlu, Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyeliği, HAK-İŞ Konfederasyonuna ait Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Ankara Milletvekili Sarıeroğlu'nun "Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler" adlı bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri adlarında ortak kitapları yer almakta.

GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANI AHMET EŞRAF FAKIBABA


16 Aralık 1951'de Şanlıurfa Birecik'te dünyaya gelen Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde ihtisasını yapan Fakıbaba,
Amerika'da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak yer aldı. Iğdır ve Birecik devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesinde Başhekim olarak görev aldı. İki dönem Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

Çok iyi seviyede İngilizce konuşan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Fakıbaba, evli ve 3 çocuk babası.