Terör koridoru için referandum tarihinin yaklaştığı Irak’ın Kuzey’inde, Barzani -PKK- Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ittifakı Kerkük’te provokasyona hazırlanmakta. Amerikan destekli kumpas planına göre Musul ve Telafer’de PKK ve Peşmerge’ye teslim olan DEAŞ’lı teröristleri kullanarak daha önce benzeri, Tel Abyad, Aynel Arab ve Haseke’de yaşanan sızma operasyonu bahanesiyle Kerkük’e operasyon düzenlenmesi bekleniyor. Peşmerge ve PKK, DEAŞ saldırısını bahane ederek Kerkük’ü işgal yapacak.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığının, Silopi-Habur bölgesinde başlattığı tatbikatla Barzani'ye mesaj verildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Silopi-Habur bölgesinde askeri tatbikat başlatıldığı belirtildi. Askeri tatbikatla birlikte eş zamanlı olarak sınır mevzilerinde terörle mücadele operasyonlarının sürdürüldüğü ifade edildi.

BARZANİ'YE AÇIK TEHDİT

Söz konusu tatbikatın, önümüzdeki hafta bağımsızlık için referandum hazırlığında olan IKBY Lideri Mesut Barzani'ye açık bir şekilde mesaj verildiği söyleniyor.

İRAN BARZANİ’Yİ UYARDI

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum hazırlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Referandumun yapılması ve Barzani yönetiminin bağımsızlık kazanması durumunda anlaşmaların gözden geçirileceğini ifade eden Şemhani, Erbil ile yapılan tüm anlaşmaların iptal edileceğini söyledi.

İranlı üst düzey yetkili, "Kürt yönetimi Irak’tan ayrılırsa bütün sınır kapıları ve yollar kapatılacaktır” ifadelerini kullandı.