İsrail'in 1960 yılından itibaren Kürtlerle birlikte hareket ettiğini belirten Golan, ‘Ortadoğu'yu etkileyen olumlu bir gelişme ancak bağımsız bir Kürt devletinin kurulması ile gerçekleşecektir.’ ifadesini kullandı.

TARTIŞMALI BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada bağımsız bir Kürt devletinin kurulması için destek verdiklerini ifade ederek, Kürtleri ‘değerlerini paylaşan cesur bir millet aynı zamanda batı yanlısı insanlar’ şeklinde yorumladı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da ssiyasi partilerle birlikte yaptığı görüşmelerde, epey bir zaman tartışma konusu olan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017 yılında gerçekleşeceğini belirtmişti.

PKK'YI MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI

İsrail eski Genelkurmay Başkanı Yair Golan, geçtiğimiz hafta Washington Yakın Doğu Politika Enstitüsünde gerçekleştirdiği toplantıda, kendi düşüncesinin ‘PKK'nın terörist bir örgüt olmadığı’ şeklinde ilan etmişti.

KÜRT DEVLETİNE BÜYÜK DESTEK

Netanyahu tarafından yapılan açıklamada, ‘Terörizmin her şeklini kabul etmeyen İsrail, Kürt milletinin kendilerine bağımsız bir devlet kurma yolundaki çalışmalarını destekliyor.’ ifadelerini kullandı.

Bürodan yapılan açıklamada, ‘İsrail, PKK'yı kabul etmiyor ve terörist bir örgüt olarak görmüyor.’ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.