Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nden İran için peş peşe gelen ambargo kararları ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşma ile ilgili açıklamalarından sonra bir açıklama da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den gelmiş durumda. Tahran'da askeri bir geçit töreninde konuşma gerçekleştiren Ruhani, İran'ın füze kapasitesini güçlendireceğini ve bunun için hiçbir ülkeden izin almayacağını açıkladı.

Ruhani, "Caydırıcı askeri gücümüzü yükselteceğiz. Füze kapasitemizi artıracağız. Ülkemizi savunmak için kimseden izin almayacağız" cümlelerini kullandı.

İRAN YENİ FÜZESİNİ TANITTI

Bir yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer anlaşma karşıtı sözlerine yanıt veren İran, diğer yandan da 2 bin kilometre menzilli yeni balistik füzesini tanıttımını yaptı.

İran'ın Tasnim haber ajansı, farklı savaş başlıklarına uyumlu olduğunu belirttiği yeni füzenin 2 bin kilometre menzilli olduğunu duyurdu. Ajans haberi, Devrim Muhafızları'nın hava biriminin başındaki Amirali Hacızade'nin askeri bir törende yaptığı konuşmaya dayandırdı.

İRAN'IN BU HAMLELERİNE ABD'DEN SERT TEPKİ GELDİ!

Amerika Birleşik Devletleri, İran'ın bu denli füze stoklaması ve füze yapımına yönelik aldığı kararları doğru bulmadıklarını ve böyle devam ederse İran'a büyük yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.