Irak Federal Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olarak ifade edilen Barzani Yönetimi’nin, tüm uyarılara rağmen sözde bağımsızlık referandumu için Kerkük’te oy verme süreci resmen başladı.

Bütün tepkileri karşısına alarak Kerkük’te yapılan anayasaya aykırı olan oylamadan dolayı tüm şehirde gergin anlar yaşanıyor.
Oylama süreci devam ederken TRT Haber ekibi referandumu yakından takip etmek için Kerkük'e gitmek istedi. Ancak Barzani'nin güçleri Peşmergeler tarafından engellenerek şehre girmelerine izin verilmedi.

TRT Haber muhabiri Mehmet Akif Ersoy, yaşanan olayları, ‘Peşmergeler Kerkük’e girmemize engel oluyorlar. Iraklı komutanlar yetkilerinin olmadıklarını ifade ediyorlar. Referandumu yapıyorsun ama basının izlemesini engelliyorsun’ diyerek anlatmaya çalıştı.

BARZANİ OYUNU KULLANDI

Irak Federal Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu ilan edilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gerçekleştireceği referandum için oy verme süreci resmen başladı. Barzani sözde bağımsızlık referandumu için oyunu kullandı.

IKBY'nin tek taraflı olarak karar verdiği, Türkmen ve Araplar tarafından boykot edilen referandum için Erbil, Süleymaniye ve Duhok illeri ile birlikte statüsü tartışmalı Kerkük’ün bütünü, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi ile Celavla ve Karatepe kasabalarında oy vermek için hazırlıklar tamamlandı. Kurulan sandıklara oylar atılmaya devam ediliyor.