25 Eylül tarihinde gerçekleştirilmesi için hazırlanan Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumunda ilk oyun kullanıldığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Konseyi Genel Veri Müdürü Karwan Celal, bağımsızlık referandumda yurtdışında ikamet edenlerin elektronik oylarını bugünden itibaren kullanabileceklerini ifade etti.

Karwan Celal’in ifadesinden sonra Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu resmen başlamış oldu. Söz konusu referandum için kullanılan ilk oy Çin’den kullanıldı.

ABD’DEN FLAŞ REFERANDUM AÇIKLAMASI

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk basın mensuplarına verdiği demeçte, IKBY tarafından Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacağı kaydedilen referandumla alakalı "Çok sayıda korkunç risk taşıyor" nitelendirmesinde bulundu.

KONTROL EDİLEMEZ

McGurk, "Kuzey Irak'taki referandum çok sayıda korkunç risk taşıyor ve sonuçları itibariyle bunlar ABD'nin kontrol altında tutabileceği riskler değil" ifadelerini kullandı.

DEAŞ'la mücadelenin geldiği nokta konusunda da açıklamalarda bulunan McGurk, daha önce DEAŞ tarafından kontrol altında tutulan kara parçalarının DEAŞ'ın elinden alındığını belirtti.

RUSYA'DAN DA BİR AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov verdiği demeçte Rusya'nın Irak'ın toprak bütünlüğünden ve egemenliğinden yana olduğunu belirterek, referandumun karşısında oldukları sinyalini verdi.