Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (İnterpol), 15 Temmuz kanlı hain darbe girişimi sonrası Türkiye’nin aranan kişiler veri tabanına giriş yetkisini askıya aldığı ortaya çıktı. Emniyet darbe kalkışmasından sonra Kaçmış olan 60 bin kaçak FETÖ’cü için İnterpol’e bildirim yaptı.

TÜRKİYE'Yİ ASKIYA ALDI

Fakat İnterpol sayının çok olması nedeniyle ‘güven sorunu’ olduğunu açıklayarak, Türkiye’yi askıya aldığını bildirdi. Böylece FETÖ kaçak başta Avrupa ve ABD olmak üzere birden fazla ülkede sıkıntı çekmeden gezebildi. Çünkü paralel çete mensubu yakalanmadan yurtdışına kaçtığında mevcut pasaportuyla gezebiliyor çünkü sistemde adı üzerine bir tehdit gözükmüyor.

Ülkelerin kişilere ait pasaport bilgilerini kaydettikleri veri tabanı, İnterpol GBT’si olarak da biliniyor. Bu veri tabanına kayıtlı olan pasaport numarasını dünyanın neresinde olursa olsun sisteme takıldığı anda İnterpol harekete geçiyor ve kaçak şahıslar için gözetim işlemi yapılıyor.

FETÖ'CÜLER RAHATÇA GEZEBİLECEK

Fakat İnterpol’ün bu kararı FETÖ’cülerin bu veri tabanına girmesini engelledi. Türkiye yaklaşık bir senedir Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın kararını değiştirmesi için girişimlerini sürdürüyor. İsimlerin rastgele belirlenmediği, FETÖ’den aranan binlerce kişiyle ilgili adli soruşturmalar yapıldığı İnterpol Genel Sekreterliği ile paylaşıldı.