Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'nin bağımsızlık referandumu hakkında aldığı karar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

‘TARİHİ HATA OLUR’

İlker Başbuğ, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, ‘TBMM en yakın zamanda IKYB'nin 25 Eylül tarihinde yapacağı bağımsızlık referandumuna karşı harekete geçmeli ve karar vermelidir. Aksi takdirde tarihi bir hataya neden olur.’ ifadesini kullandı.

IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ BUGÜN TOPLANIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi tarafından basın ofisinden yapılan bildiriye göre, parlamentonun bugün açılacağını ve mevcut oturumunu planlaması için milletvekillerinden gerekli imzaların toplanarak yeterlilik kazandığı belirtilmişti.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar tarafında gerçekleştirilen basın görüşmesinde, meclisin çalışmalara başlaması durumunda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve bölgede muhalefette önde olan Goran (Değişim) Hareketi ile aralarında anlaşma olduğunu ifade etmişti.

IKBY Yüksek Referandum Heyeti, geçtiğimiz haftasonu IKBY Başkanı Mesut Barzani ile beraber olduğu toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, iki yıldır toplanamayan meclisin 14 Eylül tarihinde açılmasına karar verildiğini belirtmişti.