Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından anayasaya aykırı bir şekilde gerçekleştirilen sözde bağımsızlık referandumunda oy kullanma süreci devam ediyor.

Oluşturulan seçim merkezlerinde ve okullarda sandıkları kuran Barzani Yönetimi dünya tarafından yapılan tüm uyarılara ve tepkilere rağmen geri dönmedi.

Anayasaya aykırı olarak yapılan referandumda oylama devam ederken yapılan bir hile ortaya çıkarıldı. Ezidilerin bulunduğu Şareya, Mahad ve Berşavi kampında da ‘evet’ oyu hazır pusulalar verildiği ve mültecileri kamplardan göndermekle tehdit ettikleri belirtildi.
Evet oyu işaretli olarak dağıtılan pusulalar sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN FLAŞ REFERANDUM AÇIKLAMASI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bütün tepki ve itirazlara rağmen söz konusu referandumu yapmayı devam ettirerek bugün oy kullanmaya gitti.

Türkiye, İran ve Irak'ın uyarılarını hiçe sayarak, İsrail'den aldığı destek ile bağımsızlık referandumu kararını gerçekleştiren Barzani yönetimi, bölgede meydana gelecek sorunların tek kaynağı oldu.

Barzani yönetiminin gerçekleştirmekte kararlı olduğu bağımsızlık referandumuyla hakkında Türkiye son defa uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak Meclis'ten geçen sınır ötesi tezkeresine dikkat çekti.

Tüm yetkileri sonuna kadar çekinmeden kullanacaklarını ifade eden açıklamada, referandumun yok hükmünde olduğu son defa belirtildi.