Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, anayasanın aykırı olarak ilan ettiği bağımsızlık referandumunun kesinlikle Türkiye'ye için bir tehdit unsuru olmadığını ifade etti.

Neçirvan Barzani, konuşmasında, ‘Bugün IKBY'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu kesinlikle Türkiye'ye tehdit niteliğinde değildir. Bununla birlikte hiçbir komşu ülkenin güvenliğini tehlikeye sokacak bir unsur değiliz. Kürt bölgesinin isteği, neden böyle bir kararın verilmek istendiğini Türkiye'nin anlamasıdır. Bu referandum, 26 Eylül'de bağımsız Kürdistan’ın ilanını ifade etmiyor. Bu referandumda vatandaşımız, bağımsızlıkla ilgili kararını gösterecek. Söz konusu bütün meseleleri diyalog aracılığıyla Bağdat'la ele alıp görüşme niyetindeyiz. Bu konuya yönelik Türkiye’den daha sakin bir tavır beklemekteyiz. Türkiye, bu referandumu bir tehdit olarak görmemeli çünkü biz hiç kimseye tehdit oluşturmuyoruz.’ dedi.

IKBY REFERANDUMUNDA HİLE

Oluşturulan seçim merkezlerinde ve okullarda sandıkları kuran Barzani Yönetimi dünya tarafından yapılan tüm uyarılara ve tepkilere rağmen geri dönmedi.

Anayasaya aykırı olarak yapılan referandumda oylama devam ederken yapılan bir hile ortaya çıkarıldı. Ezidilerin bulunduğu Şareya, Mahad ve Berşavi kampında da ‘evet’ oyu hazır pusulalar verildiği ve mültecileri kamplardan göndermekle tehdit ettikleri belirtildi.
Evet oyu işaretli olarak dağıtılan pusulalar sosyal medya üzerinden paylaşıldı.