Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Almanya ve Avrupa'nın temel ve acil meselelerinin adeta yok sayılarak Türkiye ve Erdoğan'a saldırılması, Avrupa'daki ufuk daralmasının göstermesidir." ifadelerini kullandı.

"Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesi, yalnızca ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler." diyen Kalın, "PKK ve FETÖ gibi örgütlere açıkça destek veren ve kucak açan Almanya, demokrasiyi değil teröristleri ve darbecileri savunduğunun farkında değil mi?" şeklinde konuştu.

Kalın, Almanya'da Merkel ile Schulz'un televizyon kanallarında yayınlanan siyasi düellosu ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Alman seçimlerini hangi partinin kazanacağının çok bir önemi yok. Zira hangi zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor. Merkel ve Schulz'un tartışma boyunca ayrımcılık ve yükselen ırkçılığa hiç değinmemiş olması Alman siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor."

Öte yandan Merkel ve Schulz küstah taleplerde bulunmuştu.

MERKEL'DEN KÜSTAH TALEP

Türkiye’de iki Alman vatandaşın gözaltına alınmasını eleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu eylemlerin iki ülke arasındaki bağlatıların gözden geçirilmesine neden olabileceğini aktardı, Başbakan Merkel, Almanya'nın Nürnberg şehrinde buluşan iş dünyası temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada Türkiye-Almanya ilişkilerine değindi.

SCHULZ'DAN YAPTIRIM TALEBİ

İki Alman vatandaşının gözaltına alınması ile alakalı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz da Berlin'de bir açıklama yaptı. Yakında Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama noktasına erişileceğini belirten Schulz, "Bunun birkaç hafta veya ay değil, önümüzdeki günlerde Alman hükümeti tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini" söyledi.