İstanbul'un yeni belediye başkanını belli oldu. Yeni başkan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal seçildi.  Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleşen oylamada, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri yeni başkanı seçti.

KADİR TOPBAŞ’I İSTAFAYA GÖTÜREN SEBEP NE OLDU?

Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti. Topbaş'ın istifasını getiren süreç, bilhassa 15 Temmuz'la birlikte başlıyor.

15 Temmuz kanlı darbe kalkışması yaşandığı gün Kadir Topbaş İstanbul'da yoktu. Daha sonra kendisi bu hususla alakalı açıklama yapsa da "Kadir Topbaş neden yoktu" tartışmalarını bitirmeye yetmedi.

Sonrasında, Türkiye'nen neredeyse her kurumunda kapsamlı bir FETÖ temizliği yaşanmasına karşın, İBB'de dikkat çeken bir sayıda temizlik yapılamadı, Kadir Topbaş bu konuda da eleştiri oklarının hedefi oldu.

Öte yandan Kadir Topbaş'ın damadı Mustafa Kavurmacı'nın da FETÖ üyeliğinden tutuklanması, tartışmaları daha da alevlendirdi.

Diğer taraftan Kadir Topbaş, bugüne kadar kırılamayan bir rekoru kırdı ve 3 dönem kesintisiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Uzun yıllar aynı görevde kalması, kendisinde metal yorgunluğuna neden olduğuna dair iddialar medyanın gündemi oldu.