Hollanda Parlamentosu, 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında şehit düşen ve yaralanan vatandaşlarımız adına düzenlenecek anma programını ve 15 Temmuz' un yıl dönümünde Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş' in ülkeyi ziyaret etmesinin hoş karşılanmayacağını ifade etti.

15 Temmuz 2016 tarihinde alçakça kalkışılan darbe girişiminin yıl dönümünde Başbakan Yardımcısı olan Tuğrul Türkeş' in Hollanda' ya yapacağı ziyaret evvelinde Hollanda Parlamentosu' ndan küstah bir ifade geldi.

HOLLANDA PARLAMENTOSU: HOŞ KARŞILANMAYACAK

Reuters' ın son dakika olarak duyurduğu habere doğrultusunda Hollanda parlamentosu, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin yıl dönümünde Başbakan Yardımcısı olan Tuğrul Türkeş' in Hollanda' yı ziyaret etmesinin hoş karşılanmayacağını açıkladı. Hollanda Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkeş veya diğer Türk hükümet üyelerinin ülkeye gelmesinin istenmediği de altını çizerek vurguladı.

TÜRKİYE İLE HOLLANDA ARASINDAKİ KRİZ

Türkiye ile Hollanda geçtiğimiz Mart ayında kriz yaşamış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız olan Fatma Betül Sayan Kaya' nın Hollanda' yapacak olduğu ziyaretine izin verilmemesi iki ülke arasında diplomatik bir  gerilime sebep olmuştu. İstanbul' da bulunan Hollanda Konsolosluğu önünde bu durum protesto edilmişti.