Terörle mücadele soruşturması doğrultusunda tutuklu şekilde yargılandığı davadaki verilen tahliye kararına itirazı değerlendirmeye alan üst mahkeme tarafından HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen için tutuklanmasına ilişkin yakalama kararı verildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Eylül tarihinde tahliye olmasına karar verilen ve Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan tahliye olan Bilgen hakkında savcının verilen tahliye kararına yaptığı itiraz 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesinin ardından suç şüphesinin somut delilleri bulunmasından dolayı yakalama kararı çıkarıldı.

HDP’LİLERİN MAHKEME SALONUNDAKİ TERBİYESİZLİĞİ

Diğer yandan, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını proveke ettiği için 25 Ekim 2016 günü gerçekleştirdği proveke eylemlerine katıldığı için 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet yapmak' iddialarıyla 1.5- 9.5 seneye kadar hapis istemiyle yargılanmıştı

Silivri Cezaevi'nde tutuklu olarak yer alan Sebahat Tuncel, SEGBİS sistemi ile, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılmama kararı vermişti. Tuncel'in duruşmaya katılmamasına tepki veren mahkeme başkanı, "Olur mu böyle bir şey. Gelip orada oturacak yok öyle bir şey. Katılıp katılmayacağına biz karar veririz o değil" dedi.