Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan karma komisyon, AK Partili Mustafa Şentop önderliğinde bir araya geldi. Meclis çalışmalarına 2016 senesi Ekim, Kasım ve Aralık ayında toplam 5 birleşime katılmaması nedeniyle HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi görüşüldü.

Faysal Sarıyıldız'ın savunmasının okutulmasından sonra HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuştu. Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi komisyonda oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis Genel Kurulu'na iletilen Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı burada yapılacak gizli oylamayla netleşecek.

Diğer taraftan komisyonda daha evvel HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliğinin düşürülmesi şeklinde karar almıştı.

DAHA ÖNCE FETÖ İLE BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKTI

Kırşehir'de, bölücü terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna terörist katmak için eylem sürdürdükleri sebebiyle haklarında soruşturma başlatılan 23’ü sanık,14'ü tutuklu şahıs hakkında hazırlanan iddianamedeki FETÖ ve PKK'nın ortak amaç birliğine yönelik saptamalar dikkati çekti.

HAPİS CEZASI

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi tarafında kabul edilen iddianamede, HDP İl Başkanı Demet Resuloğlu'nun da içinde olduğu 23’ü sanık,14'ü tutuklu hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlamasıyla 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

KANITLAR MEVCUT

İddianamede, geçtiğimiz senenin mayıs ve haziran aylarında HDP Kırşehir İl Başkanlığı ve diğer evlerde yapılan toplantılar sonunda 3 lisans öğrencisinin dağ kadrosuna katılmasına karar verilmesinin yanı sıra, terör örgütleri FETÖ ve PKK arasındaki ortak çıkar- hedef, yakınlaşmayı ispatlayan kanıtlara yer verildi.

HDP Kırşehir il yöneticileri Osman K, Halil G. ve Mustafa C. İsimli şahısların evlerinde yapılan aramalarda ele geçen evrak ve dökümanların iddianamedeki kanıtlar sayfasında yer aldığı belirtildi.

İddianamede, Osman K. İsimli şahsın evindeki aramada 1 dolarlık 3 banknot ile FETÖ elebaşının yazdığı "Kırık Testi" adlı kitap, Halil G. isimli şahsın evinde dizüstü bilgisayar çantasının içinde 1 dolarlık 2 banknot, Mustafa C. kişisinin evinde ise FETÖ elebaşının yazdığı "Sonsuz Nur" isimli kitap, PKK'yı yücelten yayınlar, bölücü terör örgütü olan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin olduğu gazete kupürlerinin ele geçirildiği bildiridi.