15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni dahilinde açılışı gerçekleştirilen Şehitler Makamı'na vatandaşların alakası sürüyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe kalkışmasınında şehit olanlar hatırasına, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışında gerçekleştirilen ve dün Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Şehitler Makamı'nı ziyaret eden vatandaşlar, şehitler için dua ediyor ve anıtın fotoğrafını çekiyor.
Vatandaşlar bunun dışında, Şehitler Makamı içinde kurulu ses si̇stemi̇nden sürekli̇ olarak yükselen selaları dinliyor.

Şehitler Makamı'nı ziyaret eden öğretmen Serpil Kıvrak, anıtı görmek üzere Sakarya'dan İstanbul'a geldiklerini belirtti.
15 Temmuz gecesi Sakarya'da olduğunu ve orada da ufak çaplı girişimler meydana geldiğini söyleyen Kıvrak, "Selaları duyar duymaz eşimle birlikte meydana geldik. Kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden selalarla birlikte duygulandık ve hepimiz Sakarya Kent Meydanı'na gittik. Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak diyen kahraman şehitlerimiz bu güzel, kutlu makamla şereflendiler. hsilendik ve eşimle beraber Sakarya'dan buraya ziyarete geldik, bu anı yaşamak için." diye konuştu.

"UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ"


Emekli ve 3 çocuk babası Nurettin Kamiloğlu ise abideyi ziyarete Büyükçekmece'den geldiğini söyledi.
15 Temmuz'u unutmadığını ve unutturmamak için Şehitler Makamı'nda olduğunu söyleyen Kamiloğlu, şöyle konuştu:

"Allah'ım inşallah bir daha bize böyle bir 15 Temmuz göstermez. Geçmiş tarihimizde Çanakkale ve Sakarya ve Dumlupınar'ımız var. Tarihimizi çok iyi incelemeliyiz. Arkadan gelen gençlerimize, çocuklarımıza çok iyi anlatmalıyız, öğretmeliyiz, yaşatmalıyız. İşte bir parçası da burada. Yapanlardan Allah razı olsun. Herkesin gelip görmesini isterim. Bu bir destandır.Türk milletinin yazmış olduğu bir destandır. Ama buna şu anda hala destan diyemeyenler var. Çok yazık. Geçmişlerine bir baksınlar. Bi̇z hi̇ç ki̇mseye esi̇r olmayız.

BİZ TÜRK MİLLETİYİZ


Nikahtan önce Şehitler Makamı'na geldiler
Emre ve Merve Tıraş çifti de nikah törenine gitmeden önce Şehitler Makamı'nı ziyaret ederek darbe girişimi gecesinde şehit olanlar için dua etti.
Bu arada, anıta giden yol üzerinde ve etrafında yer alan her bir servi ağacı bir şehidi simgeliyor. Ağaçların önüne çakılan metal plaka üzerine her bir şehidin adı ve yaşı bulunuyor.