Zirveye karşı "Welcome to Hell" (Cehenneme hoş geldiniz) sloganı ile Fischmarkt Meydanı' nda buluşan eylemciler daha sonra protesto eylemlerine başladı.

POLİS YÜRÜYÜŞÜ DURDURDU

Hamburg polisi, göstericilerin içinde yüzünü kapatan bine yakın kişinin olduğunu sebebi ile yürüyüşü durdurdu. Polisin hoparlörler ile yaptığı, yüzlerini açma çağrısına uymayan eylemciler polise maytap, taş, şişe ve çeşitli cisimler fırlattı.

TAZYİKLİ SU VE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE EDİLDİ

Yapılan ikaza uymayan eylemcilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Hamburg polisinden gelen açıklamada, olay yerinde bulunan Polis Sözcüsü Timo Zill' in ve bir polisin, göstericilerin saldırı elemine uğradıkları ve yakındaki bir ambulansa sığındıkları vurgulandı.

GÖSTERİLERDE 12 BİN KİŞİ VAR

Hamburg polisinin, resmi Twitter hesabından gelen paylaşımda ise ara sokaklara kaçan göstericilerin çeşitli nesneleri ateşe verdikleri ikazında bulunularak, olaya dair alakası olmayan vatandaşların olay yerinden ayrılmaları istendi.
Polis, gösteriye 12 bin kişinin katıldığını açıkladı.

7 POLİS YARALANDI

Hamburg İçişleri Bakanı olan Andy Grote’ nin oturduğu evinin önünde koruma amaçlı konuşlanan polis memurlarının kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı eylemine mağruz kaldığı belirten beyanda, olayda polislerin yara almadığı kaydedildi. Yapılan açıklamada, eylemcilerin polis mensıuplarına taş ve şişelerle saldırılarını sürdürdüğü, polis araçlarına zarar verildiği, 7 polis memurunun yaralandığı bilgisi belirtildi.