Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nın 156'ncı gününde, terör örgütü DEAŞ'a ait 206 hedef imha edildi, 23 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos 2016'da başlatılan harekat son hızıyla devam ediyor.

Harekatın 156'ncı gününde, muhalif unsurlardan oluşan özel görev kuvvet gruplarınca, bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Hedef tespit vasıtalarıyla belirlenen terör örgütü DEAŞ'a ait 206 hedef vuruldu. DEAŞ mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri ile silah ve araçlar etkisiz hale getiriliyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca, Bab, Bzagah, Tadif, ve Kabr al Mukri bölgelerinde tespit edilen DEAŞ hedefine harekat düzenlendi. Hava harekatında, barınma maksadı ile kullanılan 19 bina, bir 57 milimetre top, bir bakım-onarım atölyesi, bir gözetleme yeri, bir karargah binası ve bir cephanelik imha edildi.

BOMBALI ARAÇLAR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE İMHA EDİLDİ

Hava harekatı kapsamında 23 DEAŞ mensubu etkisiz hale gelirken, terör örgütüne ait 3 bombalı araçta başarılı bir şekilde imha edildi.

Muhaliflere destek veren patlayıcı madde tespit ve imha timlerince 60 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Harekatta bugüne kadar 3 bin 209 el yapımı patlayıcı ve 55 mayın etkisiz hale getirildi.

Kaynak: AA