Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Mescid-i Aksa'nın girişlerinde elektronik metal arama dedektörlerinin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Aksa üzerindeki egemenlik hakkı Filistinlilerindir.Mescid-i Aksa'yı bizim konrtol etmemiz lazım kapılarında bizim durmamız gerekiyor." dedi.

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarında elektronik dedektörler kurmaya hakkının olmadığına dikkat çeken Abbas, "İşler zorlaşacak fakat biz Filistinlilerin kaderini riske atmayız.Yanıltıcı Kararlar almayız. Hesap ederek karar almayı ve sonuç almayı umut ediyoruz. İsrail bu kararı aldığında biz de güvenlik koordinasyonu anlaşması başta olmak üzere dik bir duruş sergiledik." cümlelerini kullandı.

'SABIRLI OLURSAK BAŞARIYA ULAŞACAĞIZ'

Abbas, Filistin yönetiminin son toplantıda İsrail ile tüm ilişkileri askıya alma kararı aldığını dile getirerek, "Sabırlı olursak istediğimize ulaşacağız, dedektörlerin kurulmasını ve bu uygulamaları durdurarak, İsrail hükümetinin Batı Şeria'nın tüm kentlerinde sergilediği ihlallere son vereceğiz." diye konuştu.

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın Aslanlı Kapısı (El-Esbat) karşısında güvenlik kameraları yerleştirmeye başladığı bildirilmişti.

İsrail'in Kanal 2 televizyonunun haberine göre, İsrail tarafından Aksa kapılarına yerleştirilen metal arama dedektörleri nedeniyle yaşanan gerginliğin ardından İsrail polisi bu geceden itibaren metal arama dedektörlerini kaldırma kararı almıştı.