İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi personeli, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı yönetiminde, FETÖ'nün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine karşı yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde İzmir, İstanbul, Muğla ve Aydın'da daha önce tespit edilen adreslere operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonda, FETÖ'nün sözde "Ege Bölge İmamı" N.K'nın (37) da içlerinde bulunduğu 114 şüpheli gözaltına alındı.

Örgüt üyelerinden bir grup ise Bornova ilçesinde toplantı sırasında yakalandı.

SÖZDE "ALTIN ŞEHİR EYALETİ"


Örgütün, Ege Bölgesi'nde tekrardan teşkilatlanmaya çalıştığı, bu çerçevede "Altın Şehir" eyaleti ismi altında örgütlenmeye gidildiği ve şubat ayından bu tarafa da etkinliklerde bulundukları belirlendi.

Gözaltına alınan şüphelilerin, örgütü ayakta tutmaya ve dağılmayı önlemeye karşı yürüttüğü çalışmalar yaptığı, cezaevindeki örgüt üyelerine "yardım" adı altında para topladıkları, tutuklu FETÖ militanlarıyla irtibat sağladıkları ve ramazan ayında faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları iddia edildi.

YENİ KRİPTOLU HABERLEŞME UYGULAMASI


Bu arada, örgüt mensuplarının kendi içlerinde haberleşmek için yeni bir kriptolu program kullandıkları da ortaya çıktı. Program hakkında ise ayrıntılı bilgi verilmedi.

Örgütün sözde "Ege Bölge İmamı" N.K. hakkında daha evelden de yakalama kararı bulunduğu, Bornova ilçesinde saklandığı evden kaçmak isterken gözaltına alındığı öğrenildi.