İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen bir FETÖ soruşturması çerçevesinde, 24 ayrı adrese sabah saatlerinde operasyon yapıldı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü tarafından sabah saatlerinde FETÖ üyesi olduğu öne sürülen 43 Türk Silahlı kuvvetleri mensubu hakkında operasyon başlatıldı.

Şüphelilerin FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı Bylock kullanıcısı oldukları belirlendi. Şüphelilere ait ev ve iş yeri adreslernde arama da yapıldığı aktarıldı. 24 ayrı noktada operasyon sürüyor.

Öte yandan FETÖ'nün avukat yapılanmasına da bir operasyon yapıldı.

FETÖ'NÜN AVUKATLARINA OPERASYON

İzmir'de, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen operasyonda, içlerinde avukatların da bulunduğu 26 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'nin İzmir Barosundaki yapılanmasına ilişkin soruşturmada, bundan önce gözaltına alınmalarından sonra etkin pişmanlık kararından faydalanan kişilerin verdiği ifadeler kapsamında 33'ü avukat 44 kişi için yakalama ve gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden kuvetler tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda, içlerinde avukatların da yer aldığı 26 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

AVUKATLAR ARASINDA BYLOCK KULLANANLAR ÇIKTI

Güvenlik güçlerinin yakaladığı kişilerin içlerinde, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock'u kullanan zanlıların olduğu öğrenildi.

Yakalanan kişilerin evlerinde ve iş yerlerinde ekipler tarafından aramalar yapılıyor.