FETÖ militanlarının ByLock yazışmaları, örgütün Türkiye aleyhindeki uluslararası kampanyalara destek emrinin elebaşı Fetullah Gülen'in isteğiyle yapıldığını ortaya çıkardı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturmalar çerçevesinde, örgütün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı hakim ve savcıların cep telefonları ve bilgisayarındaki yazışmalar deşifre edildi.

Yazışmalarda, hakim ve savcılara, "bağımsız Kürdistan'a destek", "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması" ve "Türkiye'nin teröre destek verdiği" iddialarına ilişkin başlatılan uluslararası kampanyalara katılmaları emri verildiği belirlendi. Talimatlardaki, "HE bizzat takip ediyor", "HE'nin desteklenmesini istediği bir konu" denilerek, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in konuyu bizzat izlediği belirtiliyor.

Amerikan Beyaz Saray "whitehouse.gov" adresli resmi internet sitesinde, 2014'te Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığına destek hedefiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Örgüte ait Cihan Haber Ajansı da temmuz ayında söz konusu kampanyaya ilişkin bir haber hazırlayarak, abonelerine sundu.

Örgütün yargı imamlarından eski hakim Nurullah Arslan'ın deşifre edilen ByLock yazışmalarında, Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinden Irak'ın kuzeyindeki bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurulması adına başlatılan kampanyaya katılmaları şeklinde örgüt militanlarına emir verdiği belirlendi. Arslan'ın kendisine bağlı yargı mensuplarına "Önemli" notu ile gönderdiği mesajda, "Abi, yeni gelen bilgi, elimizdeki tablete aşağıdaki VPN'i (internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmayı sağlayan hizmet) indiriyoruz. Mutlaka oy kullanmalıyız. Zor olsa bile HE (hocaefendi) bunu bizzat takip ediyor." ifadesini kullandı.

ByLock üzerinden gönderilen mesajlarda, oylamaya katılma yöntemleri de anlatıldı. Mesajda, "VPNGATE diye hızlı indirilen çok kolay VPN programı var. O kullanılabilir. Sayı düşse de temkinli yoldan gidelim. ABD Türkiye anketi... Dikkat, abiler, Shu, Eagle kullandığımız hz telefonlarından bu işlemleri yapmıyoruz. Buna dikkat edelim. Ya kafelerden temiz makinelerle ya da bedava VPN servisleriyle yapıyoruz. VPNGATE, Tunnelbear gibi, yanlışlık olmasın. Bizim USB'lerle bu işleri yapmıyoruz. Abiler her bir kişi için hedef 50 oy. Aşağıda daha kolay bir sistem var. Tekrar oy sayısını arttıralım inşallah." denildi.