Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan okullarında görevli olanlara ilişkin operasyon doğrultusunda 59 kişi için gözaltı kararı alındı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ'ye insan kaynağı sağladığı nedeni iel soruşturma sürdüren ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan okullara ilişkin yürütülen soruşturmada, içlerinde FETÖ'nün gizli haberleşme ağı olan ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen 59 kişi için gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, Ankara başta olmak üzere 13 ilde eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi. Zanlılardan birkaçının ByLock kullanmasının yanında Bank Asya'da hesabı olduğu ve FETÖ’ye eleman bulduğu tespit edildi. Ekiplerin gözaltı ve arama çalışmaları devam ediyor.

FETÖ’NÜN ASKERİ YAPILANMASINA DARBE

Diğer yandan, Ankara başta olmak üzere 10 ilde hain terör örgütü FETÖ/PDY’ye ilişkin içlerinde subay ve astsubaylar ile askeri öğrencilerin de yer aldığı 13 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre FETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü soruşturmada, Ankara Valiliği İl Jandarma Komutanlığınca Ankara başta olarak 10 ayrı ilde operasyon yapıldı.

Operasyon doğrultusunda 4'ü subay, 5'i astsubay, 2'si sivil memur, 2'si askeri öğrenci olarak 9'u muvazzaf, 4'ü ihraç edilmiş 13 şüpheli yakalandı.