İzmir'de, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen operasyonda, içlerinde avukatların da bulunduğu 26 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'nin İzmir Barosundaki yapılanmasına ilişkin soruşturmada, bundan önce gözaltına alınmalarından sonra etkin pişmanlık kararından faydalanan kişilerin verdiği ifadeler kapsamında 33'ü avukat 44 kişi için yakalama ve gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden kuvetler tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda, içlerinde avukatların da yer aldığı 26 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

AVUKATLAR ARASINDA BYLOCK KULLANANLAR ÇIKTI

Güvenlik güçlerinin yakaladığı kişilerin içlerinde, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock'u kullanan zanlıların olduğu öğrenildi.

Yakalanan kişilerin evlerinde ve iş yerlerinde ekipler tarafından aramalar yapılıyor.

FETÖ’NÜN EĞİTİM YAPILANMASINA DARBE

Diğer yandan, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen, FETÖ/PDY'nin öğretmen yapılanmasına ilişkin soruşturma doğrultusunda, Aksaray, Ankara ve Kırşehir'de daha önce görevden atılan 20 öğretmen için gözaltı kararı verildi.

Adresleri önceden tespit edilen evlere düzenlenen operasyonlarda 17 zanlı gözaltına alındı. Sağlık kontrollerinden sonra şüpheliler emniyete götürüldü.