Üzerinden bir sene geçen FETÖ'nün darbe kalkışmasıyla alakalı yargılamalar devam ederken, darbe kalkışmasında en önde bulunan sivil ve asker kökenli sanıkların birbiriyle çelişen savunmaları adeta komedyenleri kıskandırıyor.
Bugüne dek neredeyse hiçbiri "darbe kalkışmasında bulunmadığını" savunan sanıklardan kalkışmanın merkezi Akıncı Üssü'nde olanlar ya tarla ya arsa bakmaya gittiğini söylerken Genelkurmay Karargahı'ndakilerin çoğu ise "darbeyi engellemeye" çalıştığını iddia etti.

"Akıncı Üssü'ne gezmeye giden, güvenlik kameralarını korumak için söken, terörle mücadele için F16 ile TBMM'yi bombalayan" darbecilerin yalanlarını ise görüntüler ve deliller tek tek çürütüyor.

Darbecilerin bu çelişen, güldüren savunmalarından yapılan derlemeler ise Türkiye'nin nasıl bir mücadele verdiğini tüm gerçekliği  ile gözler önüne seriyor.

Bu çelişkili savunmalardan kimileri şu şekilde:

AKINCI ÜSSÜ'NE TORUN SEVMEYE GİTMİŞ


Darbe kalkışmasına dair Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yargılandığı çatı davasında "bir numara" olarak gösterilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, o gün Akıncı Hava Üssü'ne torun sevmeye gittiğini ortaya atmıştı.

DARBEYE KATILMAMIŞ


Eski Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanı Tuğamiral Sinan Sürer, darbede yer aldığını inkar etmişti fakat karargahtaki görüntüler Sürer'i yalanladı. Sürer, darbeyi engellemek üzere Genelkurmay Karargahı'na girmeye çalışan sivillere ateş açarken görüntülendi.


"Odamdan çıkmadım" dedi, askerlere emir verdiği ortaya çıktı


Darbe kalkışması esnasında, Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanlığı görevinde olan eski Korgeneral İlhan Talu, Özel Kuvvetler Komutanlığından bir grubun karargaha girdiğini görmesinin ardından makamına geçerek 16 Temmuz günü saat 10.00'a dek odasından çıkmadığı şeklinde ifade vermişti. Karargah içerisindeki görüntülerde ise Talu'nun da teçhizatlı askerlere emirler verdiği görüldü.