Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, Rhein-Zeitung gazetesinde yer alan konuşmasında, Ağustos ayının bitimine kadar diplomat pasaportu bulunduran toplamda 615 FETÖ mensubunun, 250 hizmet pasaportu bulunduran 365 bireyin Federal Göç ve Mülteci Dairesi’ne (BAMF) iltica isteğini yaptıklarını ifade ederek, ‘Bu rakamlar diplomatların ve hizmet pasaportu sahiplerinin ailelerini de içine alıyor. Bu rakam çok önemli ancak istenilen bir rakam değildir.’ dedi.

Maiziere, BAMF’ın söz konusu başvurular ile ilgili, diğerlerinde görüldüğü gibi yasalar ve hukuk çerçevesinde bir sonuca ulaşılacağını belirtti.

ALMANYA FETÖ’CÜLERDEN YANA

Çavuşoğlu, terörün her türlüsüyle mücadele edildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Terörle mücadele edeceğiz. Yok efendim, 'Onlara Almanya kucak açıyormuş.' 'Evet' açıyor. Bazı Avrupa ülkelerine nerede bir FETÖ'cü varsa sığınıyor. Veriyorsunuz izinleri. Onlara niye sahip çıkıyorsunuz? Bir FETÖ'cüyü tutukladığımız zaman Almanya ilk önce ayağa kalkıyor. Sana ne oluyor? Hayır sana ne oluyor? Aynı zamanda Türkiye vatandaşı, 'Benim vatandaşımı neden tutukluyorsun?' diyor. Benim de vatandaşım sana ne. FETÖ'cüyse bu darbe teşebbüsünün içindeyse, destek olduysa sen niye sahip çıkıyorsun? Niye bu kadar rahatsız oluyorsun?’