Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmanın öğleden sonraki kısmında, kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak amacıyla emniyet ve savcılık sorgusu esnasında itiraflarda bulunan sanık eski Yüzbaşı Cemil Çetin savunma verdi.

İRADEM DIŞINDA İFADEM ALINDI


"Örgütün jandarmadaki teşkilatlanamsı", "15 Temmuz'dan evvel Ankara'da gerçekleştirilen darbe toplantıları" ve "KPSS sorularının sınavdan evvel eşine verilmesine" dair önceki itiraflarını kabul etmeyen Çetin, bahsi geçen ifadelerin içeceğine ilaç atılarak iradesi dışında alındığını iddia etti.

"POLİSLER BENİ BİLMEDİĞİM YERE GÖTÜRDÜ"


Sanık Çetin, sorgu işlemi esnasında polislerin kendisini, eşi ve çocuğuyla korkuttuğunu, kendisine ilaçlı içecek verildiğini, daha sonra bilmediği bir bölgeye götürülerek tanımadığı birileriyle görüştürüldüğünü ortaya attı.

BYLOCK'ÇU ÇIKTI


Çapraz sorgusu esnasında duruşma savcısının, "O gece silah depolarını açıyor ve mühimmat dağıtıyorsunuz. Bu hal size anormal gelmedi mi?" sorusuna Çetin, gece eğitimi dahilinde etkinlikler yürütüldüğü için o gece şüphe uyandıracak bir durumla karşılaşmadığını belirtti.

İddianamede örgütün şifreli yazışma uygulaması ByLock'u kullandığına ilşkin tespiti de kabulo etmeyen Çetin, bahsi geçen programı telefonuna indirmediğini ifade etti.

Çetin, meslek hayatı süresince birçok kez sinir krizi geçirdiğini, psikolojik rahatsızlıkları olduğunuı, bu duruma komutanlarının da şahit olduğunu belirtti.