Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, kurumun bilgisayarları hakkındaki araştırmaların neticelenmesiyle birlikte bulgular aktarıldı. Savcılığın iddianamede bulunan çıkarımlarına göre sanıklar, 20 ile başlayan IP adresleri aracılığıyla TÜBİTAK’ın çok gizli projelerinin bulunduğu bilgisayarlara erişti. Yapılan soruşturma IP adreslerinin kurum içerisinde bulunmaması üzerine derinleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun araştırmaları neticesinde bilgisayarların ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Falls Church isimli kasabada bulunduğu tespit edildi.

GİZLİ PROJELERE YETKİLERİNİ AŞARAK KENDİLERİNİ KAYDETMİŞLER

Şüphelilerin ayrıca, görevli olmalarına yetkileri kapsamında izin verilmeyen gizli projelere kendilerini ‘bilmesi gereken prensibine’ uymayarak kaydettikleri anlaşıldı. Bu kapsamda, dijital materyallerin incelenmesine devam edilmekte olduğu bildirildi.

ASKERİ CASUSLUK, BÖCEK, ERGENEKON VE BALYOZ OPERASYONLARININ YALAN RAPORLARI

Bahsi geçen operasyonlardaki yöntemlerin aynı şekilde sahte raporlar yoluyla yürütüldüğü sonucuna ulaşıldı. Bilirkişilik görevi bulunmayan TÜBİTAK’a, FETÖ’nün operasyonlarda dayanak sunmak için kuruma sızmış terörist mensuplarına bilirkişilik incelemesi yaptırıldığını belirleyen savcılık, teröristlerin sahte dijital verileri TÜBİTAK vasıtasıyla meşrulaştırarak ve sahte raporlar hazırlayarak bilirkişi sıfatı üstlendiklerini ve Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk ve böcek soruşturmasındaki yerlerini tespit etti.