Erzurum'da, hain darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması ByLock’u kullandığı tespit edilen ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde anestezi uzmanlığından atılan Rabia Pervin Cimilli'nin ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılanma süreci başladı.

Erzurum 2. Ağır Mahkemesinde yürütülen duruşmaya, sanığın avukatı Ahmet Cavit Bayraktar katıldı. Avukat Bayraktar sanığın savunmasına ilişkin konuşmasında, ByLock programının uygulanması için belli kriterlerde bir hafıza gerektiğini ifade ederek, ‘Müvekkilimin medeni hali bekardır. Örgütün genel politikası göz önüne alındığında ve söz konusu durumun bir kurum gibi işletilerek FETÖ çalışmaları çerçevesinde incelendiğinde bekar olması bile örgüt için faaliyetlerde bulunmadığını bir işarettir. İfade ettiğimiz açıklamalar doğrultusunda müvekkilimin tahliyesini arz ediyoruz.’ dedi.

FETÖ BAĞLANTISI OLAN 20 SUBAY YAKALANDI

İzmir başta olmak üzere 4 ilde, hain darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen operasyonda, birçoğu muvazzaf asker olan 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından İzmir, İstanbul, Diyarbakır ve Çanakkale'de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alındı.