Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa liderlerinin içinde oldukları seçim yarışında konuşma tarzlarına yönelik, ‘İçimizde bulunan ve kapımızda yer alan terör ile belli olan bağlantıları, uç fikirli birkaç bürokrata feda edebiliyorlarsa bunu iyice düşünmeliler. Bekledikleri gibi kaybeden Türkiye olmaz, tüm taraftarlar kaybedecektir.’ açıklamasını yaptı.

Albayrak, Çelebi Stratejik Danışmanlık'ın 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle Borsa İstanbul konferans salonunda hazırlanan ‘Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi -Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye’ meselesini ele alan toplantıda dünyaca politik konular ve Türkiye'nin izlediği yok ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Albayrak, Çin ve Hindistan'ın toplam milli gelirinin G7 ülkelerini geride bırakacağını belirterek, ‘Çin ve Hindistan'sa nüfus ortalama 3 milyara dayanıyor ve Hindistan nüfus olarak, tek çocuk uygulamasından dolayı da Çin’i geride bırakıyor. Söz konusu iki ülkenin nüfusları dünya ülkelerinden oldukça ileride.’ dedi.

'BEDELİNİ ÖDEYEMEZSİNİZ'

Türkiye'nin batı ülkeleri ile 70 senelik stratejik ittifakı ve müttefikliği yolunda ciddi bir test üzerinden geçtiğini belirten Bakan Albayrak, ‘Meydana gelen tüm bu olaylardan sonra, Türkiye’yi bundan sonra 20. yüzyılın mantığıyla çözmeye çalışma dönemi geride kaldı. Söz konusu durumu siyasetçiler için varsaymıyorum. 80 milyon için söylüyorum. 80 milyonu gözden çıkarırsanız, emin olun bunun bedelini ödeyemezsiniz. dedi.