Katar Savunma Bakanlığından yapılan yazılı bildirmede, Katar'ın başkenti Doha’nın kuzeyinde yer bulan Ed-Duheyliyyat Kışlası'nda Türkiye ile Katar arasında gerçekleştirilen Demir Kalkanı tatbikatının Pazartesi sona erdiği açıklandı.  Bilgilendirmede tatbikatın, başta 'önemli ve stratejik tesisler ile altyapı' olmak üzere Katar’ın savunmasına yönelik olduğu açıklanmıştı.

KATAR VE TÜRKİYE ORTAK TATBİKAT YAPTI

Öte yandan Türkiye ile Katar deniz kuvvetlerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği askeri tatbikat sona erdi. Katar Savunma Bakanlığı'na bağlı Manevi Yönlendirme İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Katar kara sularında 6-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen tatbikatın sona erdiği duyuruldu. Açıklamaya göre, tatbikata Katar'dan, Emirlik Hava Kuvvetleri, Ortak Özel Kuvvetler'e bağlı Özel Deniz Gücü ile Sınır ve Sahil Güvenlik Genel İdaresi, Türkiye'den ise Donanma Komutanlığı'na bağlı TCG Gökova Fırkateyni katıldı. Katar ve Türkiye arasında gerçekleşen tatbikatlar devam edeceği bilgisi verildi.

Tatbikatın, "deniz terörü ve korsanla mücadele" ile "şüpheli gemilere baskın düzenlenmesi" şeklinde iki aşamadan oluştuğu aktarıldı. Açıklamada, söz konusu tatbikatın, iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmalar ile savunma iş birliği doğrultusunda gerçekleştirildiği kaydedildi.