Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, şairin "Çocuk öldü mü güneş simsiyah görünür" gözümüze sözüne dikkat çekerek, "Uluslararası kuruluşlardan büyük bir yardım almıyorlar ancak biz 6 yıldır onlarla ekmeklerimiz bölüyoruz ve bölüşmeye de devam edeceğiz"dedi. 

Çocuklara yönelik eğitim ve sağlık faaliyetlerinden de bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çocuğun olduğu yerde başka bir ölçü aramayız. Dünyadaki tüm yardım ülkeleri arasında Amerika’dan sonra ikinci sıradayız. Gayri safi milli hasılayı onlarla değerlendirdiğimiz zaman Türkiye 1. Sırada olmuş oluyor. Biz her zaman mağdur ve mazlumlardan yanayız ve öylede olmaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi ülkelerindeki çocuklara seslenerek şunları söyledi:

Lütfen sorumluluk sahibi olun. Dünya’nın diğer bölgelerinde olan diğer çocukları unutmayın hangi şartlarda yaşamaya çalıştıklarını görün. Savaşlarda açlık ve kötü muameleye maruz kalan çocukların olduğunu unutmayın. Biz çocuklar yaşasın istiyoruz. Çocuklar yaşasın ki dünyanın inşasına katkı sağlasın. Daha da öncesi çocuklar sadece yaşamakla kalmasın kendini güvenli sağlıklı hissetsin ve her türü imkânı alsın istiyoruz. Anne baba hatta öğretmenlerinizden dünyadaki çocukların yaşadıkları sıkıntılar konusunda hassas olmalarını isteyelim. Emin olun siz isterseniz her şey olur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çocuk masumiyeti karşısında yumuşamayacak hiçbir insanın, hiçbir kalbin olmadığını, bunu kendinden çok iyi bildiğini aktardı.