MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki referandum hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumuyla alakalı "Korsan referandum yok hükmündedir." ifadelerini kullandı.

"BARZANİ ÇOK AĞIR BİR BEDEL ÖDEYECEK"


Referandumun karanlık bir dönemin habercisi olduğunu dile getiren MHP lideri "Irak merkezi hükümetinin, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun tüm ikazlarına kulak tıkayan Barzani’nin bağımsızlığa giden ilk adım olarak gördüğü sözde referandum, bölge için çok karanlık bir dönemin habercisidir. Barzani, çok ağır bir bedel ödeyeceği ve sonu hüsranla bitecek bir macera yolculuğunu başlatmıştır. Çocukluk hayalinin nasıl kabusa dönüşeceğini yaşayarak görecektir." ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA YAPMADI


IKBY'nin bağımsızlık referandumuna hükümetten ve MHP'den sert tepki gelirken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklama yapmayıp, sessiz kalması ise dikkatlerden kaçmadı.

"BARZANİ'NİN ÇOCUKLUK HAYALİ..."


Referandumla alakalı sert açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, "Çocukluk hayalinin nasıl kabusa dönüşeceğini yaşayarak görecektir. Irak anayasasında 'Tartışmalı bölge' olarak kabul edilen yerlerin de referanduma dahil edilmesi ve Türkmenlerin tarihi topraklarının zorla ilhak edilmeye çalışılması, her yönüyle bir cinnet belirtisi olmuştur. Türkiye; başta Kerkük olmak üzere tarihi Türkmen illerine zorla el konulması girişimlerini ve kuzey Irak'ta suni bir bağımsız Kürt devleti kurulmasını hiçbir şart altında kabul etmeyecektir.