Almanya Hamburg'da düzenlenen G20 zirvesi sona erdi.

Zirve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

"PKK HER YIL AVRUPA'DA HARAÇ TOPLUYOR"

"Terörle mücadeleyi müzakere ettik. Terörle mücadele faaliyet planına elimizde olan desteği vereceğiz." diyen Cumhurbaşkanı; "Bugün Türkiye DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelesini sürdürüyor Terörle mücadeleyi tek başımıza yapmak durumunda kaldık. PKK, her sene Avrupa'dan onlarca haraç alıyor.Türkiye'de kan akıtmış hainlerin korunup kollandığının farkındayız." ifadelerine yer verdi.

"15 TEMMUZUN MİLİTANLARI BATI'DA SAKLANIYOR"

"15 Temmuz akşamı kanlı darbe girişimini gerçekleştiren  terör örgütü üyeleri Avrupa ülkelerini kendilerine güvenli liman olarak görüyor. Bu durum haklımızı rencide etmektedir. Bu toplantıda bu duruma bir defa daha dikkat çektik. Sınırlarımızın yanı başında terör örgütlerinin desteklenmesine sakin ve tepkisiz kalmayacağız. Meşru müdafaa hakkımızı kullanmakta tereddüt göstermeyeceğiz. Dün çevrede dağıtılan ve namlusu bize dönen tüfekler ilerleyen günlerde başka yerlerde kullanılmayacağının garantisi bulunmuyor."

"AB MÜLTECİLER KONUSUNDA SÖZÜNÜ TUTMADI"

"Şu ana kadar 3 milyon Suriyeli misafir ediyoruz ve harcamamız 30 milyar dolara ulaşmıştı. Hiçbir ülke bu yardımı gerçekleştirmiyor. Bütün bunları yaparken AB'nin bize verdiği söz 3+3 6 milyor Euro'dur ama ulaşan 800 milyon Euro'dur. Rakamlar çarpıtılıyor. Proje gelmedi deniyor. Proje uygulandı. Buyursunlar; Kilis''e G.Antep'e Mardin'e gelip görsünler. Orada kişilerin ihtiyaçlarının nasıl karşılandığına baksınlar. Uluslararası toplumun sorumluluk paylaşımının gerekli olduğunun altını çizdik. Avrupa Birliği'nin ülkemizdeki sığınmacılar için verdiği sözleri tutmaması manidardır."

"Katar konusunda kışkırtmalara prim verilmemesini istiyorum. Başta şahsım olmak üzere sorunun çözülmesi için tüm diplomatik çabaları göstereceğiz."