Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu, önümüzdeki hafta 120'den fazla devletin veya hükümet başkanlarının katılımı ile görüşmelere başlayacak. ya da hükümet başkanının katılımıyla başlayacak.

Her sene Eylül ayında dünya ülkelerini bir araya toplayarak gündemdeki sorunların görüşülüp ele alınmasını sağlayan BM Zirvesi, BM Genel Merkezi'nin yer aldığı New York'ta 19 Eylül Salı günü ülkelerin katılımı ile başlayacak ve 25 Eylül tarihinde son görüşmelerin yapılması ile bitecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DA KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi temsil edeceği BM 72. Genel Kuruluna, 127 devlet ya da hükümet başkanının katılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bakanlar da bu sayede hem BM zirvesi doğrultusunda yan görüşmelerde yer alacak hem de katılan ülkelerin liderleri ile görüşmeler yapabilecek.

BM’DEN KUZEY KORE ÇAĞRISI

BM Güvenlik Konseyi, üyelerine Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede onaylanan basın açıklamasında, Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararını vermesinden üç gün sonra füze denemesini gerçekleştirmesi ‘provokatif eylem’ şeklinde değerlendirildi ve BM üyeleri tarafından kınandı.