Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulunda bulunmak amacı ile ABD'nin New York şehrine giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme yaptı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN IRAK MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı dahilinde bulunmayan bir görüşme idi. İkili, görüşmelerinde IKBY bağımsızlık referandumunu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'ın topraklarının bütünlüğünden yana olduğunu ifade etti.

NATO'NUN S-400 RAHATSIZLIĞI

Görüşmede masaya yatırılan diğer bir önemli mevzu ise S-400'lerdi. NATO, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi olan S-400'leri almasından rahatsız olduğunu önceden belirtmişti.

NATO’DAN S-400 AÇIKLAMASI

NATO personeli, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alışverişi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

‘NATO müttefikleri alacakları askeri teçhizatları tabiki kendileri karar verecekler. NATO için söz konusu durumda en önemli nokta müttefikler in satın aldıkları teçhizatlarına NATO ekipmanıyla uygunluk göstermesidir. NATO'nun operasyon ve misyonlarını gerçekleştirebilmesi için müttefiklerin silahlı kuvvetlerinin ortak bir şekilde çalışma yürütmesi çok önemlidir. Hiçbir müttefik S-400 füze savunma sisteminin kullanmamaktadır. Salın alınan S-400 hakkında detaylar NATO’ya iletilmemiştir.’