Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmada, Türkiye'de ortalama bir senedir hapiste olan Papaz Brunson ile Fethullah Gülen'in takas edilmeleri konusundaki görüşlerine ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert’dan yanıt geldi.

Nauert, söz konusu takas hakkında, ‘bu şekilde bir yola gireceğimizi hayal dahi edemiyorum’ dedi.

ABD’DEN SKANDAL AÇIKLAMA

Diğer yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın illegal referandumu gerçekleştiren IKBY'ye ilişkin yaptığı açıklamalar hakkında görüşlerini ifade etmişti.

Sözcü Nauert, başkent Washington'da gerçekleştirdiği basın toplantısında kendisine sorulan ‘Siz yapıcı diyalog kurulmasını ifade ediyorsunuz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, KIBY’ne sınırını kapatmak ve petrol ihracatını durdurmaktan bahsediyor. Muslukları kapattığımızda, gelirleri olmayacak ve aç kalacaklar şeklinde konuşuyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu ‘Bu açık ve net olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tehdit oluşturuyor. Ancak kendisinin açıklamaları hakkında yorumda bulunamayacağım’ şeklinde cevap verdi.

ABD BAYRAKLI KUTLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders "DEAŞ'ı ortadan kaldırmak ve İran'ı püskürtmek için birleşik bir Irak olmasını ümit ediyoruz" dedi.
ABD sözcüsü tarafından bu açıklamalar yapılırken, Erbil'de ise ABD bayrakları ile birlikte kutlamalar düzenlendi. Bağımsızlık taraftarı vatandaşlar referandum sonuçları belirlenmeden önce ABD'ye ne kadar bağlı olduklarını sergiledi.