Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, France24'e verdiği röportajda çarpıcı açıklamalara yer verdi.

BARZANİ PİŞMAN OLACAK

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin almış olduğu bağımsızlık referandumu kararı ile de ilgili sorulara yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Referandum kararı yanlış.Pişman olacaklar" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE BÖYLE BİR ADIMI ATMAK SIKAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, böyle bir referandumun Türkiye'de olabilme ihtimaline yönelik soruya ise, “Türkiye'de nerede olacak? Türkiye'de böyle bir adımı atmak sıkar. Türkiye'de böyle bir adımı atacak olanlar şu ana kadar atardı. Şu an bedelini çok ağır ödetiyoruz. Türkiye'nin böyle bir adımı atacak ne bir zemini var ne de bu tür yapılanma olabilir.Kuzey Irak'da bir eyalet var. Eyalet böyle adımı atma gereği duydu. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir. Türkiye'nin bu üniter yapısını hiç kimsenin zedelemeye ne gücü yeter ne durumu vardır. Güneydoğu'da, Doğu'da asla bir sorun yoktur.

"HERKES HUZUR İÇİNDE..."

Herkes huzur içinde, bölgedeki tüm vatandaşlar birbiriyle işini yapıyor. Kentsel dönüşümlerle birlikte tekrardan ihya ve inşa ediyoruz. Türkiye'nin bir güzelliği var. O da nedir biliyor musunuz? Türkiye'de Kürtçülük yoktur. Türkiye'de Kürt vardır, Türk vardır, Laz vardır, Boşnak vardır, Zaza var ama hepsi iç içedir.

"BİZ BİRİZ, KARDEŞİZ"

Biz bir defa biriz beraberiz, kardeşiz. Bu farklılığı orada görebilirsiniz ama biz de göremezsiniz. Onun içinde attığımız bu adımlar sebebi ile Türkiye böyle bir şeye asla giremez, böyle bir şeye de fırsat vermeyiz” şeklinde cevap verdi.