Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de 16 Nisan’da yapılan referandumun eşit olamayan şartlarda yapıldığı söyleyen AGİT’ e tepki göstererek şunları söyledi: 

''Şuanda benim elimde terör örgütleri temsilciklerinin fotoğrafları var. Bunlar nasıl destek vermişler. Biliyorsunuz PKK terör örgütü AB tarafından kabul edilmiş bir terör örgütüdür. Bu şahıs aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenter üyesidir. Bunu Türkiye’ye rapor alması yönünde göndermişler. Hâlbuki bu kişilerin bağımsız olarak rapor düzenlemesi gerekir. Ancak terör örgütü PKK bayrağını elinde tutan bu adamı nasıl bağısız olacak. Bu kişi Türkiye’de bir terörist olarak raportörlük yapıyor. Türkiye’de rapor tutuyor ve bununda bağımsız olması bekleniyor.

Biz bu söylemlerde bulunca batı hemen rahatsız oluyor. Bu şahıs Almanya’da hayır kampanyası yapıyor. Bizim örneklerimiz ortada böyle daha 7-8 tane var. Biz bunları söyleyince ne oluyor Tayyip Erdoğan sevilmeyen adam diktatör oluyor.'' 

Türkiye’de yapılan halk oylaması sonrası Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve birçok devlet başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak tebrik etmişti. Almanya başbakanı Merkel’in aramaması ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: Burada bir suçluluk psikolojisi var. Bu soruyu birde fırsat bulursanız ona sorun dedi.