Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 seçim sonrası süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. A New televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili şunları söyledi:

BİR SONRAKİ SÜREÇ 2019'DA

Türk halkı 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa değişikliğine ‘’Evet’’ dedi.  Seçimlerden sonraki süreç 2019 yılının Kasım ayında olacaktır. Artık sizlerde biliyorsunuz partili Cumhurbaşkanı olabilecek. Cumhurbaşkanı artık partisine dönebilecek. Bir sonraki adım Hâkimler ve Savcılar Kurulu ile ilgilidir. Resmi gazetelerde yayınlanmasından sonra 13 kişilik kurulun, 4’ü Cumhurbaşkanı 7’si Parlamento 2’side Adalet Bakanı olmak üzere 13 kişilik Hâkimler Savcılar Kurulu üyelerinin atanma süreci oluşacaktır. 2019 Kasımına kadar bu adımlar atılacaktır. Bundan sonraki süreç Kasım 2019 ‘da seçimler yapılacak ve yüze 51 oy oranına sahip olan Cumhurbaşkanı olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerinin devamında ana muhalefet partisini de eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önce dersine iyi çalışması lazım. Kemal Kılıçdaroğlu öncelikle şunu bilmeli nerede ve ne zaman Yüksek Seçim Kurulu ve Anayasa Mahkemesine gidilir. İlk önce bunları iyice araştırıp bilmesi lazımdır.

Anayasa değişikliği referandumu seçiminde yüzde 86’lık bir katılım var. Sen hala seçimlerde şaibe arıyıp duruyorsun. Artık anlaman gereken bir şey var sen bu işi götüremiyorsun.