Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Turkuvaz Medyanın ingilizce yayın gerçekleştiren haber kanalı olan A News'e açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dairde çok önemli değerlendirmeler gerçekleştirdi. CHP'nin AYM'ye başvurmasına dair "AYM ve AİHM'in yetki alanında değil" şeklinde konuştu. Ayrıca bunlarla beraber Avrupa'nın PKK'lı raportörleri hakkında da değerlendirmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan seçim ile alakalı yürütülmek istenen algı operasyonu hakkında çok kritik açıklamalar da bulundu. Bu algıyı oluşturmak isteyen CHP'nin AYM itirazına dair de değernlendirmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " YSK'nın bu konuda vermiş olduğu karar kesin ve net. Bu iş artık sonlandı. Milletimiz yüzde 52 ile EVET yönünde kararını belirtmiştir. Bu iş AYM ve AİHM'in yetkisi dahilinde olan bir konu asla değildir. Hiç kimse milletin iradesine saygısızlık yapma hakkına sahip deiğildir" şeklinde konuştu. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan AGİT'in PKK'lı raportörlerine dair de "Avrupa provokatörlere raporlar düzenletiyor" ifadelerini kullandı.

Cumhyrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletimiz bu halk  oylamasında iradesini gösterip EVET kararını çıkardığını özellikle belirtti.