Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü. Konuşmada ikili ilişkilerin dışında bölgesel konular dahilinde Kıbrıs Konferansı'nın gidişatına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşik Krallık Başbakanı May, Kıbrıs müzakerelerinde tıkanıklığın üstesinden gelinerek, her iki taraf için de adil, kalıcı ve geniş çerçeveli bir çözüme ulaşılmasının önemli olduğunu belirtildi.

Ekonomik ilişkiler ve savunma sanayi başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirme kararlılıklarını onaylayan iki lider, terörün her türüyle mücadele konusundaki ortaklığını daha da güçlendireceklerini aktardı.

Erdoğan ve May, G-20 zirvesinde Hamburg'da görüşebileceklerini de belirtti

Birleşik Krallık Başbakanı May'in görüşme vesilesiyle, terör örgütünün son günlerde AK Parti İlçe Başkan Yardımcılarına yönelik suikastlerini kınadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini ilettiği ifade edildi.

G20 ZİRVESİNE BİRÇOK DEVLET BAŞKANI KATILACAK

7-  8 Temmuz' da Hamburg' da yapılacak olan G20 zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın yanı sıra, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi isimler de katılacak.